Dne 10. října 2014 se třetí ročník našeho gymnázia vypravil do německého Weidenu na přátelské setkání se studentkami Elly - Heus - Gymnasium.

Z Tachova jsme všichni vyjížděli s obavami, možná až strachem z cizího prostředí a hlavně s velkým otazníkem, jak dokážeme využít německý jazyk v praxi. Dívčí gymnázium nás ohromilo na první pohled svou velikostí. V připravené učebně na nás čekal kruh vytvořený ze židlí, takže naše obavy ještě podnítil. Strach ale brzy opadl díky Hance a Alfonsovi z TANDEMU, kteří po celou dobu překládali a vysvětlovali nejasnosti. Překvapivé bylo, že nejen my jsme si zopakovali pro nás neznámá německá slovíčka a fráze, ale že se také žačky tamního gymnázia učily česká slova. Nikdo po nás nechtěl složitá souvětí, a tak jsme se v pohodě bavili při různých seznamovacích hrách. Prvotním problémem bylo pochopit a naučit se správně vyslovit německá jména. Po obědě pokračoval program společnými hrami před školou, při kterých jsme spolupracovali ve skupinách. Zaměřeny byly na vzájemnou důvěru. Čekala nás ještě prohlídka Weidenu, při níž jsme se zaměřili na vyplnění pracovního listu. Obavy už neměl nikdo, a tak jsme se německy, anglicky a mnohdy i "rukama nohama" snažili normálně povídat a porozumět si.

Ve Weidenu se nám líbilo, předali jsme si vzájemně kontakty a nakonec se nám ani domů nechtělo. Společně prožitý den hodnotíme kladně, protože jsme si procvičili jazyk, našli německé přátele a poznali nová místa. Už teď se těšíme na plánované setkání u nás na Sycheráku.

Kateřina Lorencová, 3. ročník šestiletého gymnázia